2010.11.10. 16:37, ulloi129.hu
A skót üzletember megváltóként érkezett 2008 elején: 6 milliárd forintért vásárolta meg a Ferencvárost, és az Üllői úton található területet, neki köszönhető, hogy nem szűnt meg a zöld-fehér egyesület. A komoly ígéretekkel érkező befektető ideális választás volt: egyszerre volt gazdag, és fociőrült, új stadiont ígért, ami bizakodással töltötte el a szurkolókat. Az első kritikus hangokat még mindneki lehurrogta, de most ott tartunk, hogy két és fél év után (öt évet kért McCabe a BL-hez…) elérkezett egy korszak vége: McCabe hivatalosan is bejelentette, ki akar szállni. Az Üllői129 összegyűjtötte azt az öt okot, ami ide vezethetett.
1. Összeomlott sportkoncepció
A sokat emlegetett hálózati rendszer megbukott, csak viszi, nem hozza a pénzt. A United 19. a 24 csapatos másodosztályban, a feljutásról már senki sem beszél, egy pontra vannak a kieső helytől, Kína messze van, és bundáznak is, a belga klubban nevelt karibi tehetségek idejük nagy részében a Facebookra töltik fel bulizós képeiket. McCabe egyébként a Unitedet is eladja a közeljövőben, a jelentkező egy maláj tigris és egy amerikai cowboy, a McCabe-modell napjai meg vannak számlálva. Pedig júniusban mindezt még cáfolta.
2. Anyagi gondok
McCabe vagyona nagyrészt ingatlanokban van, ezek értéke jelentősen csökkent 2008 ősze óta, kevés a likvid tőkéje. Cégei megrendelései visszaestek, nehezen finanszírozza a veszteséges vállalkozásokat. A Fradi finanszírozásába már régen szeretett volna magyar befektetőt is bevonni, jelentkező azonban nem volt erre. Néhány év alatt több, mint 50 millió fontot veszített még most is tekintélyes vagyonából, az ingatlanjai ugyan megvannak, de a világválság miatt jelenleg csak nagy veszteséggel értékesíthetők.
3. A Fradi nem tud önfenntartó lenni
Ezt mindennap látjuk: a shopban kicsi a választék, de drága minden. Ajándéktárgyak alig vannak. A lelátó kong, félház sincs. A televízió közvetíti minden meccsünket, de a jogdíjak nagy részét nem mi kapjuk. A részleges kereskedelmi jogokat Szeiler József későbbi munkaadójának, a Fotexnek játszotta át, ez alól azóta nem tud kibújni a Ferencváros. Nincs normális honlap, szégyen, ahogy kinéz, a webshop csak álom, mint ahogyan az a Fradi rádió, tévé, vidéken lehetetlen hivatalos Fradi-cuccot venni, nem léptek fel a hamisítók ellen, alig termel valami bevételt, kiadás viszont rengeteg van: üzemeltetni kell a stadiont, az apparátust, fizetni a játékosokat, és az annak nevezett néhány falábú légióst.
4. Elhibázott igazolások, vezetők
Matt Lowton az egyetlen, aki be tudta verekedni magát az ebben a szezonban életlen Pengékhez, Ashmore, Wedgbury, Sinnott a Fradihoz hasonló klubot sem találtak maguknak, Craig Short néhány hetet kapott csak a Notts Countynál, Bobby Davison pedig kikerült a futball tágan vett körforgásából is. Terry Robinson olyan lojális volt főnökéhez, hogy elfelejtette tájékoztatni a Hertha elleni meccs balhéjáról, a légiósokat raklapszámra hozta, volt itt jamaikai, amerikai, trinidadi, kínai tehetség is, hogy néhány első csapatban elkövetett irdatlan hiba után duzzogva elutazzanak, telesírva a hazai sajtót balsorsukról. McCabe helytartói sem váltak be, Robinson gyarmatosító stílusa nem működött az Üllői úton, Dave McCarthynak alig fél év jutott, nem csinált semmi maradandót. Berki Krisztián éveken keresztül állta a sarat, és képviselte főnökét tűzön-vízen keresztül, ám egyik napról a másikra neki is mennie kellett. Az őt váltó Berkes vezérigazgató úr alatt a bőrfotel sem melegedett meg, Alexander Gerstl szerepe pedig alighanem a tűzoltás: emlékezetes, nyáron az egész székház vagy felmondott, vagy kirúgták, az osztrák vezető időnként szellemnek érezhette magát egyedül a szebb napokat is megélt falak között, egyedül az új edzőt, Prukner Lászlót kísérthette, más dolgozója nem volt a Zrt-nek.
5. Ingatlanfejlesztési nehézségek
Az Üllői úti stadion legnagyobb felújítója Berki Krisztián volt, amikor ecsetet fogott, és az a derék munkás, aki felszerelte az otromba kerítéseket. Az új stadion érdekében egy kapavágás nem történt, állítólag irodát építeni sem éri meg. Közben a Népliget környékét benépesítették a plázák: Arena, Lurdy, Corvin, Europark. A tervbe vett költözésből – a buszpályaudvar másik oldalán épült volna a stadion – semmi sem lett, egyik bank sem finanszírozta az építkezést, nincsenek meg az engedélyek, a pletykák szerint egyetemisták dobták össze a nagy dérrel-dúrral beharangozott terveket. Az MLSZ-el tervezett közös projekt – az új nemzeti stadion – terve már sehol sincs, az építőipar pedig világszerte komoly válságban van.