2011.06.29. 14:41, Fradista(Forrás:Magyar Hírlap,Nso.hu)
A Magyar Hírlap információi szerint letartóztatták Kenesei Zoltán volt labdarúgót és két társát bundázással, mérkőzések befolyásolásával kapcsolatban. A válogatott Kenesei Krisztián bátyját, aki Albániában, majd Cipruson is légióskodott, kedden reggel fogták el.
Ügyével a Központi Nyomozó Főügyészség foglalkozik, s bár Fazekas Géza sajtószóvivő hivatalosan nem erősítette meg a hírt, szavai árulkodóak.
„Egyelőre nem tudom ezt a hírt megerősíteni, pillanatnyilag nem áll módomban több információt mondani. Holnap térjünk vissza erre.”
A Magyar Hírlap érdeklődésére, hogy miért csak ma tudnak biztosat mondani, megismételte:
„Holnap hívjon fel, akkor többet tudok mondani.” Ezzel egybevág, hogy a lap információi szerint a Főügyészség és a Nemzeti Nyomozó Iroda ma rendkívüli sajtótájékoztatót tart, ahol nyilvánosan is bejelentik a letartóztatást.
Érdekes, hogy tavaly októberben a Blikk a fiatalabbik Kenesei fivért, Krisztiánt gyanúsította bundázással, amit a sokszoros válogatott támadó visszautasított. Sőt az akkor Szombathelyen futballozó csatár a Haladás honlapján nyilatkozatot tett közzé.
„Abszurd a történet – írta. – Kellemetlen ez az egész, megviseli a családomat, egyáltalán nem vet rám jó fényt. Biztos vagyok benne, hogy a barátaim, akik engem ismernek, tudják, hogy nálam jobban gólt rúgni, nyerni senki nem akar. Ennél többet nem tudok mondani, abszurd az egész. Semmi alapja nincs, nem is értem, hogy kerültem képbe.”
Magyar Hírlap
A Központi Nyomozó Főügyészség és a Nemzeti Nyomozó Iroda szerda délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy hét gyanúsítottat tartóztattak le a magyarországi fogadási botránnyal kapcsolatban. Három jelenlegi, illetve volt futballista és a játékvezetői kar négy tagja van a letartóztatottak között. K. Zoltánt tartják a magyar szindikátus vezetőjének, L. Mátyással „karöltve” szervezte a fogadásokat.
Az ügyészség beszámolója szerint tucatnyi ember nyomozott az ügyben, de ősszel plusz erősítést kap a nyomozócsoport – ígéretük szerint a mostani letartóztatási hullám csak az első lépcsőfok az ügyben, most csak a nyomozás első szakasza zárult le. A nyomozás 2009 december elsején indult.
Öt feljelentés érkezett magánszemélyektől, illetve a Szerencsejáték Zrt.-től és – két alkalommal is – a Magyar Labdarúgó-szövetségtől. Az ügybe bevontak két megyei rendőrkapitányságot, európai közvetítőkön keresztül cseréltek információt a német, a szlovén, az angol és a finn nyomozóhatóságokkal.
A fogadási csalásokat szervező bűnszövetkezet távol-keleti központú, ezt a külföldön folytatott nyomozások is megerősítették. Kedden több mint ötven rendőr tartott 12 helyszínen akciót, hét személyt őrizetbe vettek, közülük három futballista (volt és aktív egyaránt: K. Zoltán, L. Mátyás, H. Gábor), négy ma is aktív játékvezető (L. Kolos, S. Krisztián, Cs. János és M. Tamás).
A házkutatás eredményre vezetett, adatokat, illetve százmillió forintnyi készpénzt foglaltak le a rendőrök.
A csalók magyarországi vezetője, K. Zoltán 2010-ben csatlakozott a nemzetközi bűnszervezethez és annak belső köréhez tartozott. A bűnszervezet tagjai hozták a tippeket, leadták, mely mérkőzéseket érdemes manipulálni – többek között Németországban, Finnországban, Horvátországban, Magyarországon és Szlovéniában. Vagy a játékvezetőt, vagy egy vagy több játékost vesztegettek meg.
A fogadások döntően nem arról szóltak, hogy ki nyer. Kevésbé feltűnő eseményekre fogadtak, például: az utolsó öt percben esik-e gól, hány gól lesz a találkozón, lesz-e tizenegyes. Gyakran mérkőzés közben történtek a fogadások, öt helyszínen dupla összeget nyertek, 100 millió forintot meghaladó nyereséget értek el egyetlen mérkőzés manipulálásával.
Egy konkrét példa: K. Zoltán és a szintén letartóztatott volt élvonalbeli futballista, L. Mátyás az Argentína–Bolívia U20-as mérkőzésre fogadott, megszervezték a játékvezetői stáb (L. Kolos, S. Krisztián, Cs. János és M. Tamás) utaztatását. Több százezer euróval fogadtak arra, hogy Argentína 1–0-ra nyer és az utolsó öt percben születik a gól.
Amennyiben a fogadás sikerrel járt, a szindikátus előzetesben levő tagjai is részesültek a nyereségből. Amennyiben nem, az „üzleti kockázatnak" számított.
Mérkőzéseket manipuláltak a finn első ligában, dél-amerikai U-tornákon, magyar NB I-es mérkőzéseken is. Az ügyészség hat megvett meccsről tud (3 finn élvonalbeli, 2 dél-amerikai, 1 NB I-es meccs), négy esetben a szindikátus által kívánt módon történt megvalósítás. A befektetett összeg 40-80 ezer euró között mozgott.
Az eredményesen manipulált mérkőzések esetén befejezett csalás, gazdasági vesztegetés bűncselekménye történt meg, ha nem, akkor csalás kísérlete.
A nyomozások folytatódnak, a kihallgatások is, az ügyészség egyelőre nem kívánja nyilvánosságra hozni a bizonyítékokat. A gyanúsítottak tagadták a feltételezést, és panasszal éltek a kényszerintézkedések ellen.
A mostani nyomozás 2010–2011-es ügyeket érintett, de az ügyészség korábbi találkozókat is megvizsgál. Hárman vesztegettek meg négy személyt, volt felbujtó és társtettes. A most folytatott nyomozás érinti a törökországi Észtország–Bulgária (2–2) mérkőzést, amelyet szintén L. Kolosék vezettek.
Csütörtökön 9 órától a Pesti Kerületi Bíróságon folytatódik az ügy. A büntetési tétel bűnszervezet tagjaként elkövetett, különösen nagy kárt okozó csalás esetén 5–20 évig tartó szabadságvesztés is lehet.
(nso.hu)